Niedoczynność tarczycy dotyka prawie ⅕  populacji a 50% nawet o tym nie wie. Patrząc na statystyki możemy stwierdzić, że choroby tarczycy stały się swoistą plagą naszych czasów. Szacuje się, że na niedoczynność zapad  pięć razy więcej kobiet niż mężczyzn. 
Najczęstszą przyczyną powodującą niedoczynność jest choroba Hashimoto. Możesz mieć objawy bardzo długo i o tym nie wiedzieć a w międzyczasie leczyć się na szereg innych schorzeń 

Czym jest Hashimoto

Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna inaczej nazywana: “zapalenie tarczycy Hashimoto”. Hashi potrafi często rozwijać się bezobjawowo. Według badań główną przyczyną zachorowań są uwarunkowania genetyczne. Chorobę wykrywa się u 50% członków rodziny chorego. Mówiąc wprost, jeśli Ty jesteś chory to Twoje dziecko ma 50% szans na to, że też będzie chore. Oczywiście nasz styl życia ma  ogromne znaczenie, ponieważ naukowcy odkryli, że styl życia potrafi wpływać na geny. Hashimoto dotyka głównie osoby  w wieku 20-50 lat. Przebieg choroby jest taki sam jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych. Niektóre drobnoustroje są podobne do własnego organu. Organizm błędnie określa ich tożsamość. Dlatego stwardnienie rozsiane atakuje włókna nerwowe a Hashimoto tarczycę. We wczesnych stadiach Hashi poziom hormonów ulega częstym zmianom co określa się mianem “ hashi- toksykozy” , co powoduje nagłe zmiany nastrojów, dlatego lekarze błędnie diagnozują wczesne stadia Hashimoto i często leczą swoich pacjentów na chorobę dwubiegunową lub depresję. Aby choroba się rozwinęła musi wystąpić “ przełom tarczycowy”  czyli bodziec, który uaktywni chorobę na przykład alergia na pewne pokarmy albo infekcja. Poza tym według lekarzy musi wystąpić również zespół nieszczelnego jelita, który dotyczy znacznej części populacji. Polega on na przedostawaniu się mikroskopijnych cząstek jedzenia do naszego organizmu. Krew rozprowadza je po całym organizmie i deponuje w tkankach a wtedy układ odpornościowy atakuje je rozpoznając jako wrogie.  

Diagnoza i leczenie

Aby zdiagnozować chorobę hashimoto nie wystarczy przeprowadzić podstawowych badań tarczycowych. Do diagnozy są potrzebne przede wszystkim badania przeciwciał tarczycowych czyli aTPO i aTG. Ważnym badaniem jest też badanie USG czyli obrazowe sprawdzenie stanu tarczycy. Choroba Hashimoto powoduje zmiany na powierzchni tarczycy, które z łatwością powinien rozpoznać lekarz endokrynolog. 

Do walki z Hashimoto służą przede wszystkim dieto terapia i odpowiednia suplementacja. Dieta ma tu szczególne znaczenie, odpowiednie odżywianie może doprowadzić do remisji choroby. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie produktów, które są szkodliwe dla nas i przede wszystkim takich, na które mamy nietolerancję lub uczulenie. Hashi często idzie w parze z celiakią dlatego rezygnuje się ze spożycia glutenu. Warto też zbadać tolerancję na laktozę, ponieważ często nietolerancja laktozy prowadzi do powiększania stanu zapalnego. 

W leczeniu stosuje się diety eliminacyjne. min. aip, paleo czy diety ukierunkowane na konkretne dolegliwości : gaps lub foodmap. Dieta jest kluczowym tematem w chorobie Hashimoto więc omówię ją szerzej w innym artykule. 

Do suplementów jakie używa się przy chorobie Hashimoto należą min. wit.D, selen, cynk, oraz adaptogeny czy probiotyki. Jeśli nie jesteś biegły w temacie suplementacji powinien zająć się tym dietetyk. W suplementacji uwzględnia się przede wszystkim indywidualne cechy. Niekiedy dochodzi do anemii więc dodatkowo można dołożyć witaminy z grupy B. Natomiast trzeba wiedzieć co z czym łączyć, by suplementy dobrze się wchłaniały. Muszą być one odpowiedniej jakości, ponieważ syntetyczne  odmiany zazwyczaj źle się wchłaniają i nie dają pożądanego efektu.

Jak widzisz choroba Hashimoto potrafi być jak kameleon i mieć różne oblicza. W leczeniu chodzi przede wszystkim, by działać wielopłaszczyznowo. Nie wystarczy walczyć ze stanami zapalnymi. Trzeba dbać, by cały organizm był w jak najlepszej formie. Trzeba, wspierać jelita oraz tarczycę, dbać by w organizmie było jak najmniej ognisk zapalnych. Leczenie to kolarz medycyny, zdrowego trybu życia, diety, suplementacji a nawet holistycznego podejścia. 

Nie ma jednej drogi do dobrego samopoczucia. Trzeba działać i obserwować reakcje organizmu. To co jednego truje, drugiemu może pomóc w powrocie do zdrowia.

Obserwując mojego bloga, oraz profil na facebooku czy instagramie dowiesz się jak ja sobie radzę z tą chorobą i jakich metod stosuje. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *