Na choroby tarczycowe cierpi już 1/5 społeczeństwa, niestety statystyki mówią, że nawet 50 % może być nie zdiagnozowanych. Lawinowy wzrost zachorowań zanotowano po 2014 roku. Oprócz uwarunkowań  genetycznych na stan tarczycy duży wpływ ma nasz styl życia.
Co to jest w ogóle ta tarczyca i za co jest odpowiedzialna? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Organ zwany tarczycą

Tarczyca to gruczoł usytuowany u podstawy szyi. Niegdyś sądzono, że jego główną funkcją jest ochrona krtani. Dziś już wiadomo, że ten ważący od 25 do 60 gram organ o kształcie motyla  pełni w naszym organizmie dużo poważniejszą misję.
Tarczyca jest gruczołem dokrewnym czyli takim, który wytwarza hormony bezpośrednio do krwi.
Jej zadaniem jest produkcja trzech hormonów :
T3 (trójjodotyroninę), T4 ( tyroksynę) i kalcytoninę. Produkcja hormonów to proces, który zaczyna się w podwzgórzu czyli naszej głowie. Podwzgórze wydziela  TRH (tyreoliberyne), która pobudza przysadkę do produkcji TSH które dopiero pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4.
Więc jak widzisz musi zaistnieć  wiele procesów zanim Twoja tarczyca wyprodukuje tak potrzebne do życia hormony.

T3 i T4

Przyszedł czas aby omówić hormony jakie produkuje tarczyca. W szczególności chodzi nam o T3 i T4. Dlaczego te hormony są dla nas tak ważne? Ponieważ zaburzenia w ich stężeniu może prowadzić min. do :

wzrostu stężenia cholesterolu, fosfolipidów, trójglicerydów
odkładania się tłuszczów w wątrobie i tkankach
upośledzenia metabolizmu lipidów

Hormony tarczycy mają, również bezpośredni wpływ na :

rozwój płodu
wzrost organizmu
układ sercowo – naczyniowy
czynność nerek
czynności rozrodcze
libido
odporność

Tak więc jak widzisz ten niepozorny organ, ważący kilkadziesiąt gram steruje pracą praktycznie całego organizmu, dlatego  tak ważną kwestią jest aby był on w dobrej kondycji.

Co się może dziać u Ciebie

No dobra. To, że tarczyca jest niesamowicie ważna to już wiemy ale jak to przekłada się na nasze życie ?
Jakie są objawy, które powinny nas zaniepokoić?
Jeśli jesteś ciągle zmęczony nie masz na nic ochoty. Czujesz się jakbyś funkcjonował na zaciągniętym ręcznym to może oznaczać, że coś się dzieje z tarczycą. Dodatkowo dochodzą wahania wagi. Możesz jeść nie wiele i ciągle przybierać na wadzę ( niedoczynność) lub jeść za trzech i nie tyć ( nadczynność). Inne objawy to również suche i wypadające włosy, sucha skóra, huśtawki nastrojów, stany lękowe i depresyjne, migrenowe bóle głowy, częste infekcje, brak libido i popędu seksualnego, bezpłodność, bóle stawów, niska temperatura ciała, bladość skóry, zmniejszone pocenie się, zadyszki, zatrzymywanie wody w organizmie.

Kobiety powinny zwrócić również uwagę dodatkowo na utratę włosów na zewnętrznych końcówkach brwi oraz brak rzęs lub ich przerzedzenie.
Więc jak sam pewnie zdążyłeś zauważyć oznak kłopotów z tarczycą jest wiele dlatego tak często jest ona źle zdiagnozowana.

TSH to za mało !

Lekarze nie drążą tematu i przepisują leki na inne dolegliwości lecząc tylko skutki a nie przyczynę. Mało tego i wiem o tym z własnego doświadczenia, że lekarze pierwszego kontaktu błędnie interpretują wyniki badań krwi a w wielu wypadkach wręcz je bagatelizują.

Prawda jest brutalna. Lekarz pierwszego kontaktu może pokpić sprawę, ponieważ ma małe doświadczenie w bezpośrednim badaniu przypadków endokrynologicznych. 

Dlatego jeśli Twój stan Cie niepokoi a Twój lekarz nie widzi problemu musisz nalegać na wizytę u specjalisty. Na endokrynologa niestety w polsce czeka się nawet dwa lata sic! Dlatego po wykonaniu podstawowych badań zastanów się czy nie odżałować jeszcze dwie stówki i nie pójść  prywatnie do lekarza.

Przedstawiam rozszerzony pakiet badań tarczycowych, po których powinieneś wiedzieć czy Twoja tarczyca wymaga leczenia.

Podstawowe badanie czyli TSH.

Jeśli TSH to również  FT3 i FT4 czyli poziomy wolnych hormonów we krwi.

O ile wyżej wymieniony pakiet badań jest podstawą może nam jeszcze nie wiele powiedzieć o stanie tarczycy. Dlatego najlepiej dorzucić do tego zestawu badania aTpo oraz aTg czyli przeciwciała tarczycowe. To na ich podstawie stwierdza się choroby autoimmunologiczne takie jak np. Hashimoto.

Jest jeszcze jedno badanie, o którym rzadko się mówi, mianowicie rT3 czyli stężenie  odwrotnej trójjodotyroniny. Te badanie obrazuje czy w naszym organizmie nie dochodzi do sprzężenia zwrotnego i aktywne T3 nie jest w nadmiarze konwertowane do nieaktywnej formy rT3. Jeśli takie sprzężenie, zajdzie w naszym organizmie to może one zostać niewykryte przez podstawowe badania, ponieważ poziom nasycenia hormonami będzie odpowiedni natomiast upośledzone będą zdolności organizmu do odpowiedniego wykorzystania hormonów.

Ostatecznym badaniem jest USG. Jaki ma przebieg chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. To one daje ostateczny obraz tarczycy. Natomiast nie wykonuj go na własną rękę. Na takie badanie musisz mieć skierowanie od specjalisty. W tym wypadku endokrynologa.

Choroby tarczycy.

Do najczęstszych schorzeń należą niedoczynność lub nadczynność tarczycy oraz Hashimoto i choroba Gravesa – Basedova czyli choroby autoimmunologiczne.

Hashimoto jest najczęściej diagnozowaną chorobą autoimmunologiczną w Polsce.
8 razy częściej na tą chorobę zapadają kobiety. Zwykle diagnozowano ją u kobiet w wieku 40 do 50 lat. Natomiast od pewnego czasu tendencja się zmienia i zapadają na nią coraz młodsze panie.

Jak widzisz, tarczyca jest ogromnie ważna w naszym życiu. Jeśli zauważyłeś/łaś jakieś niepokojące symptomy u siebie może czas najwyższy wybrać się do lekarza. 

Każdy z nas powinien się przebadać przynajmniej raz na pół roku. 
Ja o tym zapomniałem i skończyło się rozwaloną tarczycą. 

Ucz się na moich błędach. Nie bagatelizuj oznak jakie daje Ci Twój organizm. Jeśli brakuje Ci sił witalnych nie ratuj się kolejną kawą czy energetykiem, bo to zamknięte koło. Idź do lekarza. Przebadaj się.
DZIAŁAJ! 

Najgorzej to nie robić nic i mieć nadzieje, że samo się naprawi. 
Samo nie dzieje się nic. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *